Alexandru Balan a fost oficial recunoscut agent al KGB-ului belarus după includerea sa în schimbul de prizonieri din aprilie 2023. Conform informațiilor disponibile, Lukașenko a insistat personal pentru includerea sa în acest schimb, transmite deschide.md. Balan a fost sub anchetă în legătură cu cel puțin două dosare penale deschise în Republica Moldova și România. În septembrie 2025, fostul adjunct al șefului SIB a fost reținut în aeroportul din Timișoara de către autoritățile române, fiind suspectat de spionaj în favoarea Belarusului. Acesta este acuzat de transmiterea de informații secrete, direct îndreptate împotriva României și a partenerilor săi din NATO și Uniunea Europeană, către serviciile secrete belaruse. Dosarul a fost trimis în instanță în februarie, dar în mijlocul lunii aprilie, Balan a fost extrădat în Republica Moldova. În Chișinău, Alexandru Balan a fost sub anchetă din iulie 2025 pentru o tentativă de divulgare a secretelor de stat. Procuratura nu a făcut publice detalii ale anchetei, invocând caracterul secret al cazului. Pe 14 aprilie, judecătoria Buiucani a început examinarea cazului, iar a doua zi l-a condamnat la un an și jumătate de închisoare. În timp ce se afla în arest la domiciliu în România, Balan a semnat pe 9 aprilie, prin intermediul avocatului său, un acord de recunoaștere a vinovăției și a acceptat sentința pronunțată de procuratură. Pe 24 aprilie, el a fost extrădat la Chișinău. Trei zile mai târziu, pe 27 aprilie, a fost grațiat, iar pe 28 aprilie a ajuns în Belarus.