În plus, cinci persoane au raportat despre infracțiuni similare comise anterior. Potrivit autorităților, daunele totale din aceste episoade au depășit un milion de lei. Escrocii contactau victimele prin telefon și prin aplicația de mesagerie WhatsApp, prezentându-se ca angajați ai băncilor și altor organizații. Sub diverse pretexte, aceștia convingeau oamenii să transfere bani, să contracteze credite sau să înmâneze numerar, pretinzând că sunt curieri. Cea mai mare daună a fost de peste 700 de mii de lei. Conform informațiilor furnizate de poliție, victima și-a pierdut economiile, crezând escrocii care se dădeau drept reprezentanți ai unei instituții financiare. Totodată, datorită vigilenței cetățenilor, în ultimele 24 de ore au fost prevenite 208 tentative de înșelăciune telefonică. Poliția reamintește că angajații băncilor nu solicită niciodată prin telefon transferuri de bani, coduri de securitate, instalarea de aplicații sau înmânarea de numerar unor persoane necunoscute. În caz de suspiciune de înșelăciune, cetățenii sunt îndemnați să întrerupă imediat conversația și să raporteze incidentul la numărul 112.
Într-o singură zi, escrocii au furat de la moldoveni peste un milion de lei
În plus, cinci persoane au raportat despre infracțiuni similare comise anterior. Potrivit autorităților, daunele totale din aceste episoade au depășit un milion de lei.





