Andreea Mușet este absolventă a Liceului Teoretic „Aleksandr Pușkin” din municipiul Ungheni și una dintre cei 85 de tineri cu media 10 la bacalaureat, conform rezultatelor preliminare din acest an. Fiind la profil umanist, a susținut examenele la limba și literatura română, la istorie și la geografie. De la limba engleză a fost eliberată cu 10 din oficiu datorită certificării Cambridge (nivel C1).

Pentru Andreea, să obțină patru note de 10 la bac a fost mai mult o dorință, decât un scop. Voia un rezultat foarte bun, însă nu a pus o presiune pe ea. „Eram împăcată cu gândul că am muncit extrem de mult și că orice notă ar fi reflectat nivelul meu real de pregătire. Din acest motiv, rezultatul a fost, într-o anumită măsură, neașteptat. Deși aveam încredere în cunoștințele mele, păstram o ușoară temere legată de rigurozitatea evaluatorilor.”

Momentul în care a aflat notele de la bac a fost emoționant pentru ea. „Eram alături de familia mea și, când am văzut rezultatele, am izbucnit cu toții în lacrimi de fericire. Părinții și surorile mele m-au strâns în brațe și m-au felicitat, iar bucuria curată pe care am împărtășit-o cu ei a generat o emoție incredibil de puternică, pe care nu o voi uita niciodată.”

Tânăra povestește că a învățat pentru examene constant pe parcursul celor trei ani de liceu. Înainte de bac, doar a făcut o actualizare a cunoștințelor, completând testele din ultimii cinci ani. A rezolvat fiecare exercițiu în parte și, foarte important, a studiat baremele pentru a vedea exact ce anume se punctează și cum se pune nota.

Din punctul său de vedere, cel mai mult în pregătirea pentru bac contează să cunoști foarte bine baremul de corectare. „Poți să ai extrem de multe cunoștințe, dar dacă nu știi exact pentru ce anume ți se oferă punctele, riști să le pierzi foarte ușor. Trebuie să știi absolut toate detaliile care îți aduc puncte, mai ales la examenele de limba română și istorie.”

A învățat mai mult singură, alături de profesorii săi de la liceu. Totuși, a luat și câteva ore suplimentare de istorie și geografie la un centru educațional din Ungheni. Orele au fost gratuite și susținute de cadre didactice din diferite școli.

Mi-am gestionat timpul astfel încât să pot parcurge eficient modelele de teste, alternând învățatul cu momente de relaxare pentru a-mi menține claritatea mentală și pentru a nu ajunge la epuizare în pragul sesiunii.

Andreea a întâlnit cele mai mari dificultăți la limba română, deoarece, spune că la această disciplină este cel mai ușor să ai scăpări și să pierzi puncte. Istoria tot a fost o disciplină provocatoare, din cauza volumului mare de informație. „Sunt peste 90 de teme de învățat, în condițiile în care la examen îți pică doar patru teme din toate acestea.”

Tânăra zice că faptul că nu a pus presiune pe sine și nu și-a impus să obțină doar note de 10 a ajutat-o să fie mai puțin stresată în perioada examenelor. „Mi-am spus că am dat tot ce am avut mai bun în perioada de pregătire, iar acest gând m-a eliberat.” De asemenea, a ajutat-o interacțiunea cu colegii. „Realizând că pot să le răspund la orice întrebare și văzând că rezolv testele integral, fără lacune, am căpătat o mare încredere în forțele proprii.”

Acesta a fost și „ritualul” ei preferat înainte de a intra în sala de examen.

Îmi plăcea să discut cu ceilalți colegi și să le explic diverse concepte sau să le sugerez ce să scrie în cazul unor itemi complecși. Ajutându-i pe ei, îmi cream un prilej excelent de a repeta rapid informația, fapt care îmi confirma că stăpânesc materia și îmi oferea o stare de calm.

Andreea este de părere că notele de la bacalaureat reflectă în mare parte munca elevilor. Deși este conștientă că uneori emoțiile te pot face să te pierzi și să greșești, zice că testele sunt verificate de către profesori foarte bine pregătiți. „Aceștia corectează corect, conform baremului, fără să știe numele elevului, ceea ce înseamnă că nota finală arată efortul depus de fiecare.”

Cel mai probabil tânăra își va continua studiile în România. Se gândește la o specialitate din domeniul juridic, însă nu este decizia ei finală.

Viitorilor absolvenți de clasa a XII-a, Andreea le recomandă să susțină un examen internațional la limba străină pentru a lua 10 din oficiu, dacă au posibilitate. Astfel, ar avea mai mult timp să se pregătească pentru celelalte discipline. De asemenea, tânăra îi încurajează să rezolve cât mai multe teste pentru a se obișnui cu structura acestora. De multe ori tipurile de itemi se repetă.