Fie că ai susținut examenele de absolvire a gimnaziului, fie că ai participat la sesiunea de bacalaureat, deja ți-ai aflat notele. Urmează să primești certificatul de absolvire a clasei a IX-a sau diploma de bac – documente necesare pentru admitere.
La clasa a IX-a, rezultatele finale (după contestații) la examene vor fi afișate pe 3 iulie. Vei putea să-ți iei certificatul de studii gimnaziale în perioada 6-13 iulie. Pentru a face acest lucru, trebuie să mergi la școala unde ți-ai făcut studiile.
Apropo, în cazul în care nu ai reușit să obții o medie mai mare sau egală cu 5,00, te poți înscrie la sesiunea suplimentară. Când se va desfășura îți spunem în acest material.
Dacă e să vorbim despre clasa a XII-a, rezultatele finale (după contestații) ale sesiunii de bacalaureat vor fi afișate tot pe 3 iulie. În zilele de 3 și 4 iulie va trebui să mergi la instituția unde ai susținut examenele pentru a-ți lua diploma. Nu uita că trebuie să pui și semnătura în document.
Tot în aceste zile cei care nu au reușit să obțină o notă sau mai multe de trecere pot depune o cerere pentru a se înscrie în sesiunea suplimentară. Când va avea loc sesiunea suplimentară îți spunem în acest material.
Despre rezultatele preliminare la sesiunile de examene îți spunem aici (clasa a IX-a) și aici (clasa a XII-a).





