Cele mai grave consecințe au fost înregistrate în regiunile unde a fost instituit nivelul maxim de alertă pentru căldură, transmite euronews.com. În Franța se fac bilanțuri după o val de căldură fără precedent care a afectat țara în această săptămână. Principalul rezultat îngrijorător al acestor condiții extreme este mortalitatea excesivă, în special în rândul grupurilor vulnerabile. "Din 24 iunie, au fost înregistrate aproximativ o mie de cazuri suplimentare de deces comparativ cu numărul de decese din lunile anterioare", se arată într-un comunicat publicat duminică de Agenția Națională de Sănătate Publică. Cele mai afectate regiuni sunt cele unde a fost declarat nivelul roșu de alertă pentru căldură, în special Île-de-France, Noua Aquitanie, Bretania, Centrul – Valea Loarei, Normandia și Pays de la Loire, au informat autoritățile, adăugând că 85% dintre decedați aveau vârsta de 65 de ani și peste. În unele zone din Franța, în această săptămână, temperatura a depășit 40°C, ceea ce a crescut presiunea asupra spitalelor și serviciilor de urgență, în contextul unei creșteri bruște a numărului de apeluri. Peste treizeci de departamente au fost sub nivelul roșu de alertă pentru cea mai mare parte a săptămânii, iar miercuri, țara a înregistrat cea mai călduroasă zi din întreaga sa istorie de observație: temperatura medie zilnică a atins 30°C. În Paris, autoritățile au interzis consumul de alcool în locuri publice în weekend, pentru a reduce presiunea asupra serviciilor de urgență, iar Marșul mândriei planificat pentru sâmbătă a fost, de asemenea, amânat. Pe parcursul săptămânii, locuitorii s-au îndreptat în masă spre parcuri și canalele orașului, căutând refugiu de căldura sufocantă, în timp ce autoritățile au avertizat asupra pericolelor înotului nesupravegheat, după ce un bărbat s-a înecat vineri seara în canalul Saint-Martin. "Am spus deja și repetăm din nou: înotul în afara orelor stabilite, când înotul este permis sub supravegherea salvatorilor, și în afara zonelor protejate este periculos", a scris pe X primarul Parisului, Emmanuel Grégoire. La Lyon, a murit fotbalistul clubului de Ligue 2 Guingamp, Kenzo Kisa, care s-a înecat în râul Ron, presupus în timpul unei băi într-un loc neautorizat. Într-un comunicat, Guingamp a declarat că clubul "este profund întristat" de vestea morții fotbalistului de 21 de ani. "En Avant Guingamp își exprimă cele mai profunde condoleanțe familiei lui Kenzo Kisa și tuturor celor apropiați, oferindu-le tot sprijinul în această perioadă dificilă", au adăugat cei de la club. Valul actual de căldură se încheie în Franța în acest weekend. Începând de duminică, pe cea mai mare parte a teritoriului țării se va instala o vreme de vară caldă, apropiată de normele climatice. Căldura extremă a afectat, de asemenea, și alte țări europene. Marea Britanie a înregistrat vineri cea mai călduroasă zi din luna iunie din întreaga sa istorie de observație. Serviciul Național de Meteorologie Met Office a raportat că, conform datelor preliminare, în satul Santon Downham din comitatul Suffolk, temperatura a atins 37,3 °C. În Spania și Germania, termometrele au depășit, de asemenea, 40 °C. În Polonia, în această duminică, în unele zone, temperatura ar putea ajunge până la 42 de grade Celsius.
După o căldură record în Franța, s-au înregistrat aproximativ o mie de decese suplimentare
În Franța, bilanțul unei val de căldură fără precedent arată o creștere de aproximativ o mie de decese începând cu 24 iunie, comparativ cu lunile anterioare. Cele mai afectate regiuni sunt cele cu nivel maxim de alertă, în special Île-de-France și Noua Aquitanie.





