Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) solicită revizuirea proiectului noii legi a salarizării, avertizând că forma actuală a documentului ar putea duce la reducerea veniturilor unor judecători și la accentuarea deficitului de cadre din sistemul judecătoresc, transmite IPN.
Președintele CSM, Sergiu Caraman, a declarat în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la Realitatea TV că proiectul era așteptat în special de tinerii judecători, însă formula propusă riscă să producă efecte contrare.
„Proiectul legii salarizării era mult așteptat de tinerii judecători. Noi ne dorim nu doar să ocupăm funcțiile, ci și să menținem profesioniștii în sistem. Acești tineri judecători nu sunt subiecți ai evaluării, respectiv, salariul lor este mult mai jos decât al judecătorilor care au trecut vettingul. Potrivit unor calcule estimative salariile lor chiar ar urma să scadă cu aproximativ o mie de lei”, a declarat Sergiu Caraman.
Șeful CSM a mai spus că, pe lângă noua formulă de salarizare, asupra veniturilor judecătorilor ar urma să influențeze și modificările fiscale preconizate pentru anul viitor.
„Trebuie să luăm în considerare și reforma fiscală, care va intra în vigoare de anul viitor. Să admitem că o anumită categorie de bugetari va avea un salariu cu 11% mai mare decât salariul actual, reieșind din faptul că impozitul ar urma să crească cu 14% pentru fiecare salariat, asta presupune o diminuare a salariului cu câteva procente”, a precizat președintele Consiliului Superior al Magistraturii.
În avizul transmis autorităților, CSM solicită revizuirea proiectului legii salarizării pentru a evita diminuarea veniturilor judecătorilor, agravarea crizei de personal și afectarea funcționării sistemului judecătoresc.




