Hăjder a recunoscut că tema vânătorii de căprioare a generat emoții puternice și a declarat că înainte de a lua astfel de decizii sunt necesare consultări mai ample și explicații mai detaliate. "Am auzit îngrijorarea oamenilor și sunt de acord că pentru astfel de decizii sunt necesare consultări extinse și explicații mult mai clare. De aceea, suspend ordinul de vânătoare a căprioarelor la nivel național", a declarat ministrul.
Potrivit lui Hăjder, el va dispune un nou recensământ al numărului real de căprioare și va începe consultări publice. În discuții, a afirmat ministrul, trebuie să participe specialiști, administrațiile ariilor naturale protejate, organizațiile ecologiste și societatea civilă.
În același timp, Hăjder subliniază că gestionarea populației de animale sălbatice rămâne o obligație a ministerului și este aplicată în țările UE. Potrivit acestuia, în unele zone din Moldova, numărul de căprioare depășește norma recomandată de până la șapte ori, ceea ce creează o presiune asupra pădurilor tinere, habitatelor animalelor și terenurilor agricole.
"Vrem să avem căprioare, dar vrem să avem și păduri sănătoase. Pentru aceasta, trebuie să menținem un echilibru în natură", a spus Hăjder. Ministrul a menționat că anterior ministerului i s-a propus să permită vânătoarea a câteva mii de căprioare, însă el a limitat cota la aproximativ 3% din numărul total, pentru a preveni abuzurile.
Pe 17 iunie, Hăjder a declarat că populația de căprioare din Moldova este estimată la mai mult de 28 de mii de exemplare. Atunci, el a explicat ordinul prin plângerile agricultorilor și daunele pe care animalele sălbatice le cauzează terenurilor agricole, pădurilor tinere și parcelelor plantate în cadrul programelor de împădurire.
Conform ordinului anterior, în sezonul 2026–2027 era permisă vânătoarea a peste 900 de căprioare în 82 din cele 191 de fonduri de vânătoare. Vânătoarea urma să se desfășoare doar prin metode individuale, fără vânătoare în grup.
Hăjder a mai declarat că în cadrul consultărilor ministerul va discuta situația altor specii de cerbi și hibrizi, aduși în perioada sovietică pentru vânătoare. Potrivit ministrului, aceștia creează acum o amenințare pentru cerbul nobil local.





