«Vreau să fac referire la necesitatea unei reorganizări urgente a Agenției Proprietății Publice (APS). APS gestionează activele strategice ale statului și este responsabilă pentru administrarea proprietății cu maximă transparență, profesionalism și responsabilitate. În ultima vreme, au apărut prea multe semnale și prea multe întrebări justificate cu privire la anumite procese și practici din cadrul instituției. Și noi toți aici nu putem să le ignorăm. Și nu este vorba doar despre MoldATSA. De aceea, consider că APS are nevoie de o reorganizare profundă, fundamentală, care să întărească transparența, responsabilitatea managerială și capacitățile instituției de a gestiona eficient proprietatea publică în interesul cetățenilor», — a declarat premierul Muntianu la începutul ședinței de guvern, conform deschide.md. De asemenea, șeful cabinetului a abordat activitatea corpului de control al premierului, care are misiunea de a verifica respectarea legalității, bunelor practici și principiilor de bună guvernare în instituțiile publice. «În urma evaluărilor și informațiilor din ultimele perioade, am ajuns la concluzia că activitatea corpului de control nu mai beneficiază de încrederea necesară pentru a îndeplini această funcție. Vă informez că membrii corpului de control și-au dat efectiv demisia în această dimineață», — a declarat Muntianu. Premierul a subliniat că funcțiile publice nu sunt o privilegiu, ci implică responsabilitate. Și atunci când se pierde încrederea necesară pentru îndeplinirea funcțiilor, soluția corectă este schimbarea. «Și exact asta vom face, pentru că este vorba despre profesionalism și integritate — baza muncii noastre, iar eu am o toleranță zero față de încălcările acestora», — a adăugat Muntianu. Reamintim că administratorul G.P. MoldATSA, Dumitru Vangheli, a fost demis pe 22 iunie. Ordinul a fost emis de Agenția Proprietății Publice, care este fondatorul întreprinderii. Decizia a fost luată după un scandal în presă legat de falsificarea CV-ului lui Vangheli și de deciziile sale manageriale controversate. Potrivit unei investigații realizate de jurnaliștii de la Ziarul de Gardă, Vangheli a primit un salariu de aproximativ 110 mii lei pe lună și a indicat informații false în CV-ul cu care a câștigat concursul organizat de APS în 2025. În curând, purtătoarea de cuvânt a întreprinderii, Anastasia Taburcanu, a anunțat, de asemenea, demisia sa și a declarat că va returna toate sumele primite sub formă de prime și suplimente la salariul de bază pe perioada activității în instituție. Decizia a venit la câteva ore după publicarea unei investigații de către Rise Moldova, conform căreia Taburcanu a primit peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate la MoldATSA. Jurnaliștii susțin că în 2025 ea a câștigat peste 75 de mii de lei pe lună, iar în 2026 venitul ei a depășit 120 de mii de lei pe lună.