Meteorologii au prelungit codul galben de caniculă pentru Sudul Moldovei. Potrivit sinopticienelor, marți, 23 iunie, în zonele vizate, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33…+35°C.

”Recomandăm evitarea expunerii îndelungate la soare în orele amiezii, consumul suficient de apă, purtarea hainelor lejere și deschise la culoare, precum și limitarea activităților fizice intense în aer liber”, se arată în mesajul hidrometeo.

Totodată, în Chișinău sunt prognozate averse cu descărcări electrice, iar temperatura aerului va fi de până la 32 grade Celsius. Va ploua puternic și la Nordul țării, în raionul Briceni temperatura aerului va ajunge la 28 de grade Celsius.