Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Kivîr, a anunțat după ședința guvernului din 24 iunie că Chișinău a propus o nouă întâlnire în formatul „1+1” și a invitat o delegație din Tiraspol pentru a discuta principiile de funcționare ale fondului. „Formatul de comunicare „1+1” rămâne singurul activ în condițiile actuale. De aceea, Chișinău a propus o nouă întâlnire și a invitat delegația din Tiraspol în capitală. Intenționăm să îi informăm despre Fondul de convergență și principiile sale de funcționare”, a subliniat Kivîr. În prezent, autoritățile elaborează mecanismul de funcționare al proiectului, care va include un calendar de activități, ordinea de finanțare și implementarea programelor prevăzute. Potrivit lui Kivîr, reacția Tiraspolului la inițiativă rămâne deocamdată rezervată. Totuși, autoritățile speră că fondul va stârni interesul locuitorilor de pe malul stâng, deoarece fondurile vor fi direcționate către proiecte sociale și de infrastructură, care contribuie la îmbunătățirea calității vieții. „Din răspunsul primit de la Tiraspol, am înțeles că propunerea nu a stârnit un mare entuziasm acolo. Este important pentru noi ca despre fond să se discute cât mai mult în spațiul public al regiunilor estice ale țării, în ciuda propagandei, falsurilor și declarațiilor din Tiraspol”, a subliniat vicepremierul. Fondul de convergență a fost anunțat în februarie 2026. Se preconizează că una dintre sursele sale de finanțare vor fi impozitele plătite de agenții economici de pe malul stâng al Nistrului. Vicepremierul a subliniat că fondul nu este văzut ca un instrument de presiune în negocierile cu Tiraspolul, ci face parte din strategia de reintegrare economică treptată. Implementarea proiectelor va fi realizată prin comunitățile locale și companiile înregistrate pe malul drept al Nistrului. Se estimează că până la sfârșitul anului 2026, volumul fondului va ajunge la aproximativ 300 de milioane de lei. În perspectivă, până în 2030, bugetul său ar putea crește până la 4 miliarde de lei.