În Moldova se ia în considerare introducerea pregătirii militare de bază obligatorii pentru cetățeni. Ministerul Apărării lucrează la modificările legislative corespunzătoare. Șeful instituției, A. Nosațî, a declarat că inițiativa este destinată întăririi capacității de apărare și a rezilienței naționale a țării, conform Constituției. Aceasta a fost comunicată după o ședință de guvern din 24 iunie.

Nosațî a precizat că programul va viza cetățenii cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani și va include diverse forme de pregătire minimă obligatorie.

„Planificăm, conform Constituției Moldovei, să asigurăm cetățenilor pregătirea obligatorie pentru apărarea patriei. Va fi prevăzută posibilitatea pentru cetățenii cu vârste între 18 și 55 de ani de a participa la diferite forme de pregătire minimă obligatorie”, a declarat ministrul.

El a subliniat că în ultimii ani „au crescut cazurile de evaziune de la astfel de antrenamente, ceea ce a diminuat interesul cetățenilor pentru pregătirea în situații de urgență”.

„Aceasta nu înseamnă că toți vor merge în armată. Este o interpretare greșită. Programul va fi implementat treptat, în funcție de resursele și capacitățile Armatei Naționale”, a spus Nosațî.

Ministrul a mai menționat că o parte din cetățeni, inclusiv persoanele cu vârste peste 27 de ani, nu au efectuat serviciul militar obligatoriu. Potrivit acestuia, printre ei se numără și jurnaliști.

„Este un număr semnificativ, printre care se află mulți dintre voi, care sunteți aici, dar în timp vom corecta această neconcordanță”, a afirmat el.

Conform spuselor lui Nosațî, cetățenii care au efectuat deja serviciul militar, au absolvit o facultate militară sau au participat la o altă formă de pregătire, vor putea participa la antrenamente o dată la cinci ani, pentru o durată de până la 10 zile. Ministerul Apărării, împreună cu Ministerul Educației, lucrează de asemenea la extinderea programului școlar și intenționează să includă „noțiuni de bază despre patriotism, istorie și dragoste de patrie”.

Anterior, Ministerul Apărării a supus consultărilor publice un proiect de lege privind crearea unei rezerve militare operative. Documentul prevede pregătirea militară de bază obligatorie pentru bărbați cu vârste între 18 și 55 de ani, finanțată din bugetul de stat. În prima etapă, antrenamentele vor viza cetățenii cu vârste peste 27 de ani care nu au efectuat serviciul, precum și absolvenții instituțiilor de învățământ superior. Studenții și femeile vor putea participa la program pe bază voluntară.

Pregătirea va dura șase săptămâni. Participanții vor primi gradul de „soldat de clasa a III-a” și vor beneficia de un salariu lunar, precum și prime de până la trei salarii pentru performanțe. Pe durata antrenamentelor, cetățenii vor fi subordonati unităților militare, iar în cazul mobilizării, aceștia vor putea fi imediat chemați la serviciu.

Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.