La Chișinău, aproximativ 200 de persoane au ieșit la protest împotriva proiectului de politică bugetar-fiscală, care a avut loc pe 28 iunie, în fața clădirii parlamentului. Despre aceasta a informat NewsMaker purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Diana Fetco.
Inițial, acțiunea a fost anunțată de liderul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc. Acesta a declarat că „protestul are un caracter apolitic” și a îndemnat toți cetățenii să se alăture. Ulterior, sprijinul pentru acțiune a fost exprimat de Partidul Socialiștilor și „Partidul NAG”, iar Partidul Social-Democrat European (PSDE) a îndemnat susținătorii să iasă la protest.
La acțiune au participat, de asemenea, liderul Partidului Dezvoltării și Unificării Moldovei (PDCM), Ion Chicu, și reprezentanți ai partidului „Mișcarea Alternativa Națională” (MAN), sub conducerea primarului Chișinăului, Ion Ceban.
„Am venit să spunem actualei puteri prin intermediul oamenilor că această politică bugetar-fiscală duce la sărăcie. (…) Faptul că astăzi aici sunt câteva sute de oameni — nu știu, 500–1000 de persoane, care nu au fost aduse cu autobuze, nu sunt organizate, nu sunt plătite — înseamnă că în societate există nemulțumire, iar cei care conduc ar trebui să asculte de oameni”, a declarat Costiuc pentru NewsMaker în timpul protestului.
Conform estimărilor poliției, la acțiune au participat aproximativ 200 de persoane, a comunicat Diana Fetco pentru NM.
Reamintim că Ministerul Finanțelor a prezentat proiectul de politică bugetar-fiscală pentru anul 2027, care se află acum în consultări publice. Documentul prevede reforma sistemului fiscal, introducerea unei cote zero pentru profitul reinvestit, returnarea automată a TVA-ului și reducerea numărului de taxe și impozite. Una dintre inițiativele cheie este unificarea cotelor de TVA și anularea unor cote reduse. Autoritățile susțin că sistemul actual de scutiri fiscale generează pierderi bugetare de peste 20 miliarde de lei pe an și creează dezechilibre fiscale.
Nemerenco, care a criticat proiectul ministerului pe 18 iunie, a avertizat că creșterea TVA-ului va duce la majorarea prețurilor la medicamente, va reduce accesul pacienților la tratamente și va crește povara asupra bugetului familial. Nemerenco a mai declarat că modificările vor afecta întregul sistem de sănătate — spitale, medicamente compensate și programe naționale, iar unele medicamente „riscă să devină nerentabile și să dispară de pe piață”.
Ministrul Finanțelor, Adrian Candu, a răspuns pe 18 iunie criticilor Alei Nemerenco. Candu consideră că toate fondurile suplimentare pe care statul le va obține vor rămâne în sectorul sănătății.
Pe 22 iunie, ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat că proiectul de politică bugetar-fiscală, care prevede creșterea TVA-ului la medicamente, „va distruge sistemul de sănătate al Moldovei”.
Pe 23 iunie, liderul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a îndemnat cetățenii să participe la acțiunea de protest din fața clădirii parlamentului, care a fost planificată pentru 28 iunie. Potrivit acestuia, motivul protestului sunt planurile autorităților de a crește TVA-ul pentru bunurile de primă necesitate și servicii.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





