Acum, proiectul va fi transmis Senatului României, care este instanța decisivă în această chestiune, informează Digi24. Legea a fost înregistrată în parlament pe 14 aprilie și a primit un aviz negativ din partea guvernului României. De asemenea, avize negative au fost emise de comisia juridică și comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. Deoarece documentul nu a fost supus dezbaterii și votului în ședința plenară, acesta este considerat adoptat automat conform articolului 75 (alin. 2) din Constituția României și va fi trimis în Senat în forma propusă de autorii inițiativei. Conform proiectului de lege, parlamentul României trebuie să decidă asupra unirii României cu Republica Moldova. De asemenea, documentul prevede confirmarea angajamentului față de prevederile acordurilor de la Helsinki, care permit modificarea frontierelor statelor pe cale pașnică și diplomatică. Proiectul împuternicește guvernul României să înceapă "în regim de urgență și fără întârziere" negocierile cu autoritățile de la Chișinău pentru "finalizarea unirii cu Republica Moldova". Conform textului inițiativei, după adoptarea legii și publicarea acesteia în monitorul oficial al României, trebuie să fie notificate: autoritățile Republicii Moldova; SUA; NATO; ONU; UE; alte structuri internaționale, pentru implementarea prevederilor legii.