Începând din ianuarie, au loc întâlniri între reprezentanții Danemarcei, Groenlandei și SUA, menite să rezolve disputa diplomatică referitoare la această teritorie arctică, care a apărut după apelurile repetate ale președintelui Donald Trump de a prelua controlul asupra insulei, transmite eurointegration.com.ua, citând bloomberg.com. Rasmusen a declarat că pentru a ajunge la un acord, grupul de lucru va avea nevoie de câteva întâlniri suplimentare, adăugând că se așteaptă ca problema să fie soluționată până la sfârșitul anului, dar nu mai devreme de vară. Potrivit acestuia, oficialii americani implicați în negocieri sunt persoane de rang înalt, apropiate de Trump. Ministrul a exprimat convingerea că aceștia beneficiază de sprijinul președintelui pentru a realiza orice acord posibil. Reamintim că, în ianuarie, președintele american Donald Trump a repetat de mai multe ori că SUA au nevoie de Groenlanda pentru a asigura securitatea națională și că Danemarca nu poate fi un garant de încredere pentru protecția insulei. După ce guvernatorul Louisianei, Jeff Landry, care este de asemenea trimis special al președintelui SUA în Groenlanda, a vizitat insula, unde a declarat că prosperitatea Groenlandei "depinde" de Trump, președintele american a publicat o fotografie în care privește unul dintre orașele groenlandeze. După întâlnirea cu Landry, guvernul Groenlandei a declarat că s-a realizat un anumit progres în negocierile cu Statele Unite privind viitorul insulei, dar a insistat că insula nu este de vânzare.
Danemarca speră să ajungă la un acord cu SUA privind Groenlanda până la sfârșitul anului
Începând din ianuarie, au loc întâlniri între reprezentanții Danemarcei, Groenlandei și SUA pentru a rezolva disputa diplomatică legată de această teritorie arctică. Rasmusen a declarat că grupul de lucru va avea nevoie de câteva întâlniri suplimentare, așteptând o soluție până la sfârșitul anului, dar nu mai devreme de vară.





