Trei tineri, în vârstă de 19, 20 și 25 de ani, din Chișinău și raioanele Șoldănești și Hîncești, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Centru al Capitalei după ce au comis o tâlhărie într-un apartament din oraș.
Potrivit oamenilor legii, unul dintre suspecți o cunoștea pe una dintre victime și a mers noaptea la locuința acesteia. După ce i s-a deschis ușa, ceilalți doi au intrat în apartament, ulterior, indivizii le-au bătut pe cele două persoane din locuință și le-au amenințat cu un cuțit.
După atac, suspecții au căutat bunuri de valoare pe care să le fure. Pentru că nu au găsit obiecte care să le intereseze, au plecat fără să ia nimic.
În urma investigațiilor, polițiștii au identificat și reținut cei trei suspecți. Instanța a dispus arestul preventiv pentru 30 de zile.
Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă de până la 10 ani de închisoare.





