Celor care nu își curăță la timp terenurile le sunt impuse amenzi, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA), transmite rupor.md. Primele raiduri au fost efectuate de inspectorii agenției în raioanele Ialoveni și Strășeni. Plantele invazive au fost găsite pe câmpuri și în localitățile respective. De exemplu, în Ialoveni, zeci de tufișuri de ambrozie creșteau chiar lângă spitalul raional. Conducerea instituției medicale a promis că va tăia urgent plantele. În raionul Strășeni, au fost descoperite tufișuri de ambrozie la intrarea în satul Roșcani, precum și în satul Sireți. Acolo, plantele sunt pe cale să înflorească. Specialiștii ANSA avertizează că acum este cel mai critic moment pentru combaterea ambroziei: planta trebuie distrusă înainte de a începe înflorirea, pentru a preveni eliberarea polenului periculos pentru sănătate. Ambrozia este considerată una dintre cele mai agresive plante invazive din Europa. Polenul acesteia provoacă alergii severe, crize de astm și conjunctivită, iar pe câmpuri, ea sufocă plantele culturale și distruge recoltele. Din acest motiv, agenția îndeamnă toți proprietarii de terenuri, administrațiile locale și agenții economici să verifice urgent teritoriile lor și să cosesc sau să trateze cu substanțe chimice iarba periculoasă. Coordonațile tuturor zonelor problematice sunt introduse de inspectori pe o hartă online a focarelor, disponibilă pe site-ul agenției. Amenzile pentru ambrozia necosită în Moldova depind de proprietarul terenului. Pentru cetățenii obișnuiți, amenzile variază între 600 și 1.500 de lei, iar pentru companii și întreprinderi, sumele sunt mai mari — între 3.000 și 6.000 de lei. Procesele verbale sunt întocmite de inspectorii ANSA sau de Inspecția Ecologică, în cazul în care proprietarul terenului a ignorat avertizarea și nu a distrus planta periculoasă la timp.