Autorul inițiativei este deputatul din partea PAS, Alexandr Trubka. Potrivit acestuia, motivul pentru elaborarea proiectului a fost numărul mare de plângeri din partea cetățenilor referitoare la șoferii care ocupă câte două-trei locuri de parcare simultan, scrie tvrmoldova.md. "Sancțiunile sunt prevăzute în primul rând pentru parcarea pe două sau mai multe locuri, precum și pentru depășirea timpului de staționare fără plată. De asemenea, propunem ca toate sumele amenzilor pentru astfel de încălcări să fie direcționate direct către bugetele locale, astfel încât această problemă să fie gestionată exclusiv de autoritățile publice locale, fără intervenția statului", a explicat deputatul. Proiectul de lege transferă, de asemenea, atribuțiile de stabilire a sancțiunilor autorităților locale, și nu poliției. Sunt prevăzute următoarele dimensiuni ale amenzilor: ocuparea a două sau mai multe locuri de parcare sau neplata parcării - între 900 și 1.500 de lei; depășirea timpului permis de staționare: de la 30 la 60 de minute - între 150 și 300 de lei; de la 1 la 3 ore - între 300 și 600 de lei; de la 3 la 8 ore - între 600 și 900 de lei; mai mult de 8 ore - între 900 și 1.500 de lei. Șoferii, la rândul lor, subliniază o problemă sistemică: lipsa locurilor de parcare și starea precară a infrastructurii. Mulți recunosc că încalcă regulile din necesitate - din cauza lipsei de opțiuni legale pentru parcare. Conform datelor oficiale, de la începutul anului 2026, aproximativ 21.000 de șoferi au fost trași la răspundere pentru parcarea în locuri interzise. Codul contravențional în vigoare prevede pentru aceasta o amendă între 900 și 1.500 de lei. După adoptarea legii, guvernul va avea la dispoziție șase luni pentru a adapta actele normative la noile cerințe.