Despre aceasta a anunțat Magyar în timpul discursului său în Parlament, transmite eurointegration.com.ua, citând telex.hu. Prim-ministrul Ungariei a anunțat inițierea unor modificări la Legea Fundamentală privind încetarea mandatului președintelui. După adoptarea modificărilor va începe un proces constituțional, la care va fi implicată societatea maghiară. Ulterior, amendamentele vor fi supuse votului printr-un referendum național. După aprobarea noii constituții, Adunarea Națională va alege un nou șef al statului. Este de remarcat că, de la preluarea puterii, Magyar depune eforturi pentru a-l demite pe președintele Szujo, acuzându-l că este o „marionetă” a regimului lui Viktor Orban.
Prim-ministrul Ungariei a demarat procedura de destituire a președintelui
Prim-ministrul Ungariei, Magyar, a anunțat inițierea modificărilor la Legea Fundamentală pentru încetarea mandatului președintelui. Amendamentele vor fi supuse votului printr-un referendum național, iar Adunarea Națională va alege un nou șef al statului după aprobarea noii constituții.





