Răspunzând la întrebarea unui jurnalist de la agenția germană DPA, președintele Maia Sandu a declarat că o astfel de dezvoltare ar întări semnificativ Uniunea Europeană, scrie logos-pres.md. Declarația a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă comune cu António Costa și Ursula von der Leyen, în contextul întrebării despre 10 ani de la desfășurarea referendumului privind Brexit. "Este o veste bună că britanicii doresc să revină în UE, deoarece Uniunea Europeană ar fi mai puternică cu Moldova, Ucraina și Regatul Unit", a subliniat președintele. Maia Sandu a mai menționat legăturile strânse dintre Chișinău și Londra, exprimându-și recunoștința pentru sprijinul constant oferit de guvernul britanic. "Am primit un sprijin foarte mare din partea prim-ministrului britanic, apreciem acest lucru și ne prețuim colaborarea", a adăugat președintele Republicii Moldova. Reamintim că prim-ministrul Marii Britanii, Keir Starmer, a demisionat. Într-un mesaj special, el a anunțat și plecarea de la conducerea Partidului Laburist. Este de menționat că, conform unui nou raport al centrului "Marea Britanie într-o Europă în schimbare" (UKICE), publicat cu ocazia celei de-a zecea aniversări a referendumului privind apartenența la UE, economia acestei țări a pierdut între 2-6% din cauza Brexit-ului, comparativ cu un scenariu ipotetic de menținere a apartenenței la UE.