Pe acest aspect a atras atenția Vladimir Voronin, fost președinte al Moldovei și președinte de onoare al Partidului Comuniștilor, conform informațiilor transmise de noi.md. "Constituția este una singură. Noi am avut o majoritate constituțională, 71 de mandate. Dar găsiți măcar o modificare în Constituție, măcar o virgulă, măcar un punct, măcar o literă, orice, pentru a demonstra că în timpul mandatului nostru la putere comuniștii au schimbat ceva în Constituție", a subliniat el. Fostul președinte a recunoscut că a fost abordat de colegi din partid care i-au propus să facă modificări în Constituție, dar el nu a susținut aceste inițiative. "Ei spuneau: trebuie să facem ceva, pentru că apoi nu știm ce va fi. Eu le-am spus: 'Nu știu ce va fi apoi, dar am jurat pe această Constituție. Eu voi pleca cu textul acestei Constituții și nu voi schimba nimic în el'," a accentuat Vladimir Voronin.
Voronin: Nu am modificat niciun element din Constituție în timpul mandatului
Vladimir Voronin, fost președinte al Moldovei și președinte de onoare al Partidului Comuniștilor, a declarat că în timpul mandatului său nu a fost efectuată nicio modificare în Constituție. El a subliniat că, deși a avut majoritate constituțională, nu a acceptat propunerile de modificare a Constituției venite din partea colegilor de partid.





