Această opinie a fost exprimată de fostul vicepremier, ex-ministru al economiei din Moldova, și în prezent expert independent Alexandr Muravski, la prezentarea cărții lui Valeriu Cușcu, intitulată „Pierderea suveranității - este pierderea țării!”, transmite noi.md. El a subliniat că în țară există numeroase partide care sunt create pentru a prelua puterea. Totuși, de facto, întreaga această armată politică se plânge și așteaptă ca cineva să vină și să le schimbe situația. Alexandr Muravski a subliniat că, de-a lungul anilor, autoritățile au permis încălcări ale Constituției și legilor, iar în cazul unei astfel de situații în Europa, toate forțele politice de opoziție ar fi fost deja pe stradă alături de masele de oameni. Însă, în Moldova, acest lucru nu se întâmplă. După ce una dintre partide a fost exclusă din alegeri, în loc de indignare, celelalte partide se bucură de eliminarea unui competitor și de curățarea locului pentru ele. „Așa nu funcționează mecanismul. Nimic nu se va schimba, până când forțele politice nu vor ajunge la înțelegerea că trebuie să știe să își stabilească prioritățile. Dacă prioritatea de astăzi pentru salvarea țării este o schimbare radicală a puterii, atunci acest lucru poate fi realizat doar în cazul în care, în prezent, partidele de opoziție uită toate certurile și dorința de a fi primele”, a subliniat fostul vicepremier, ex-ministru al economiei din Moldova, și în prezent expert independent. El a amintit de celebra expresie a prim-ministrului Rusiei, Viktor Cernomîrdin, care a spus că „nu avem probleme să ne unim, avem problema cine va fi primul”. „Atunci când fiecare dintre ei va gândi că este gata să cedeze astăzi locul oricui, doar pentru a rezolva o sarcină comună, iar apoi vom discuta între noi. Trebuie să preluăm puterea, iar apoi să ne înțelegem între noi. Însă ei stau și așteaptă fiecare, cine astăzi, cum se spune, va trece pe undeva”, a subliniat Alexandr Muravski.