Aureliu Bodean recunoaște, la TV Nord, că nu reușește mereu să fie alături de fete atât cât și-ar dori, dar încearcă să le ofere atenție, răbdare și încredere.
Când ești tată de trei fete, ziua începe cu întrebări.
– Fetele! Salut, ce faceți? – Nimic, am mâncat cireșe. – Cum cireșele? Mai sunt sau le-ați terminat? – Mai sunt. – Hai, haidem. – Dar căpșuni? – Sunt. – Tot sunt? – Da. – Bravo.
Tata știe unde sunt cireșele. Și căpșunile. Și răspunsurile.
„Sofica, fii atentă puișor! Știi cum? Ține Monica creanga! Ține aici, vino încoace! Încet, atent!”
„Hai urcă! Urci sau strângi de jos? Pune aici Monica, ia uite acolo sunt câteva coapte, sus.”
Aureliu Bodean, tată: „Eu, având trei fetițe, mă mândresc cu ele și mă mândresc cu familia mea și de viața pe care o trăiesc, pentru că eu cred că cea mai mare bucurie și cea mai mare motivație ne-o dau copiii prin viața pe care o trăiesc alături de noi și noi alături de ei. Eu mă străduiesc tot timpul să le acord mai multă atenție. Trebuie să fim alături de ei, trebuie să facă sport, trebuie să facă cultură [generală], trebuie să crească oameni cu care noi să ne mândrim, să fie demni de familia lor și de țara lor unde ei trăiesc.”
Nivel de tată: împletit codițe fără panică.
– Sofica, nu te trag, totul e OK? – Da. – Monica, dar tu, vrei și tu ca să te împletească tăticul? – Da. – Ori nu? – Da.





