Oamenii legii au efectuat mai multe percheziții într-o cauză penală deschisă în luna februarie, care vizează suspiciuni de evaziune fiscală și spălare de bani. Conform informațiilor disponibile, din 2024 și până în prezent, decidenți ai unei companii ar fi implementat un mecanism prin care ar fi redus obligațiile fiscale ale societății. Aceștia ar fi retras sume de bani sub formă de dividende, ulterior utilizându-le pentru plata neoficială a salariilor angajaților.
Perchezițiile au fost realizate la sediul firmei, pe două șantiere de construcție, la locuințele unor persoane vizate, dar și asupra unui automobil și a unei persoane implicate în investigații.
În urma acțiunilor desfășurate, au fost ridicate sume de bani suspectate a proveni din activități ilegale, dispozitive de stocare a datelor, documente contabile, registre neoficiale și alte probe relevante pentru dosar.
De asemenea, pe șantierele verificate au fost identificați mai mulți muncitori care, conform verificărilor preliminare, nu erau angajați oficial.
Ancheta este în curs de desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele și persoanele implicate în presupusa schemă infracțională.





