Oamenii legii și procurorii pentru combaterea crimelor organizate și cauze speciale au destructurat o rețea de trafic de droguri, care ar fi fost administrată de doi bărbați din Chișinău. Este vorba despre un cetățean de 27 de ani și tatăl său de 55 de ani.

Persoanele făceau parte dintr-un grup infracțional organizat și vindeau substanțele narcotice pe Telegram. Inițial, tânărul ar fi avut rol de curier. Apoi, el și-a cumpărat un BMW și ar fi primit rolul de depozitar.

Potrivit oamenilor legii, individul s-ar fi deplasat în diferite localități ale țării, pentru a prelua din ascunzișuri cantități angro de droguri. Substanțele ar fi fost transportate la Chișinău, divizate în doze de aproximativ un gram, apoi plasate în alte ascunzișuri, de unde ar fi trebuit să fie preluate de alți curieri pentru distribuire.

Pentru a-și asigura protecția în timpul acestor activități, bărbatul l-ar fi implicat pe tatăl său, care îl însoțea la preluarea și plasarea substanțelor narcotice. Bărbatul de 55 de ani ar fi avut rolul de a monitoriza împrejurimile și de a avertiza în cazul unui eventual pericol.

Suspecții au fost reținuți pe 19 iunie 2026, după ce s-ar fi întors din suburbiile raionului Ialoveni. De acolo, ei ar fi ridicat un nou lot de droguri.

Poliția le-a percheziționat mașina și a ridicat un telefon mobil care ar fi fost utilizat pentru activitate infracțională. De asemenea, tânărul de 27 de ani avea la el aproximativ 300 de grame de hașiș și 100 de grame de marijuana. Din secvența video făcută publică de oamenii legii se vede cum acesta scoate drogurile din pantaloni.

De asemenea, au fost identificate 17 ascunzișuri în care se păstra câte un gram de hașiș.

Mașina bănuiților a fost ridicată și transportată la parcarea specială, pentru a se aplica sechestrul. Bărbații vor petrece 30 de zile în arest preventiv. Dacă vor fi găsiți vinovați, ei riscă până la 15 ani de pușcărie.