Liderul fracțiunii parlamentare „Partidul Nostru” a declarat că susține orice proteste civice, cu condiția ca acestea să nu fie finanțate din surse externe și să nu aibă o coloratură politică, scrie realitatea.md. „Mă voi alătura oricărui protest, pentru că astăzi nu contează pentru mine culoarea politică a participanților. Principalul este ca protestul să nu fie plătit din exterior. Este important, de asemenea, ca acesta să nu fie organizat de cei care, de exemplu, doresc să evite pedeapsa. Dar protestele cetățenilor sunt singura formă de presiune asupra autorităților. Este o batjocură la adresa bunului simț. Veți vedea acești cosmonauți la ședința plenară — vreau să le privesc în ochi pe cei care s-au batjocorit de proiectul nostru de lege privind SIM-urile. Legea intră în vigoare în 120 de luni, dar cei care deja folosesc astfel de cartele nu sunt obligați să le înregistreze. Care este, atunci, sensul acestei legi? Înțelegeți, până acum ne-am menținut un ton academic, am manifestat corectitudine, am încercat să facem tot posibilul și imposibilul pentru a propune inițiative legislative care nu necesită investiții financiare. Dar după o astfel de batjocură deschisă, credeți-mă, trebuie să-i îndepărtăm din putere. Este necesar să ne asigurăm că la conducere nu vin aceleași hapsâni care au fost deja la cârmă — ajunge. Strada este singura soluție”, a declarat Ușatîi jurnaliștilor. Reamintim că deputatul Vasilii Kostiuk a anunțat despre organizarea unui protest duminică, înaintea clădirii parlamentului. Organizatorul îndeamnă participanții să iasă fără steaguri de partid și fără cereri de demisie a guvernului, pe fondul nemulțumirii față de politica bugetar-fiscală, care a fost supusă consultărilor publice.
Ușatîi susține protestul lui Kostiuk: Strada este singura soluție
Liderul fracțiunii parlamentare „Partidul Nostru” a declarat că susține orice proteste civice, cu condiția ca acestea să nu fie finanțate din surse externe și să nu aibă o coloratură politică. Deputatul Vasilii Kostiuk a anunțat un protest duminică, înaintea clădirii parlamentului, cerând participanților să nu vină cu steaguri de partid.





