Aceasta a declarat președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul summitului Moldova-UE din 22 iunie. Odată cu deschiderea primului cluster de negocieri, Ucraina și Moldova vor avansa spre aderarea la UE fiecare cu propria viteză, a afirmat președintele Comisiei Europene, conform eurointegration.com.ua. "De îndată ce s-a deschis primul cluster, fiecare țară candidată își asumă responsabilitatea pentru sine. Deoarece trebuie să implementeze reforme – iar acestea trebuie să fie diferite, în funcție de țara candidată despre care vorbim", a spus von der Leyen. Răspunzând la întrebările jurnaliștilor cu privire la perspectivele deschiderii ulterioare a clusterelor, ea a subliniat că "vorbesc doar despre Moldova" (deoarece întâlnirea cu mass-media a fost dedicată summitului Moldova-UE). "Consider că un proces bazat pe merite este mult mai bun pentru Moldova decât termenul 'cât mai curând posibil'. Pentru că 'cât mai curând posibil' nu spune nimic. Dar un proces bazat pe merite vă indică clar fundamentele metodologiei noastre, care a fost convenită de toate cele 27 de state membre", a subliniat președintele Comisiei Europene. Von der Leyen a reiterat că, dacă în baza negocierilor de aderare "se află un proces bazat pe merite, este mult mai bine pentru Moldova, deoarece atunci pot obține rezultate, iar noi putem îndeplini promisiunea noastră."