Donald Trump amenință din nou Uniunea Europeană cu taxe vamale. De această dată, liderul american este supărat pe intenția europenilor de a impune Statelor Unite plată pentru serviciile digitale.
Măsura este anunțată în pofida acordului comercial cu Uniunea Europeană, care prevede o plafonare a taxelor vamale, relatează Agerpres.
„Numeroase țări europene discută despre aplicarea iminentă a unei taxe asupra serviciilor digitale împotriva societăților americane. Orice țară care ar impune o astfel de taxă, ar avea o ripostă imediată sub forma unei taxe vamale de 100% la toate bunurile trimise în SUA. Această taxă vamală va anula acordurile comerciale încheiate cu țara respectivă”, a anunțat Donald Trump.
Această nouă presiune intervine la o zi după unda verde formală, acordată de țările membre ale Uniunii Europene unui acord comercial negociat anul trecut cu SUA. Documentul prevede o plafonare la 15% a taxelor percepute la importurile europene.





