Conform informațiilor din instanță, ei vor fi plasați în penitenciarul nr. 13, scrie rupor.md. Polițiștii sunt acuzați într-un nou dosar penal pentru abuz de funcție în condiții agravante. Potrivit datelor NCBK, aceștia sunt suspectați de însușirea unei părți din fondurile bănești, confiscate de la o persoană aflată sub supravegherea lor. Ancheta consideră că suspecții au profitat de situația vulnerabilă a victimei și au acționat împreună cu alte persoane, ale căror identități urmează să fie stabilite. La momentul reținerii, cei trei angajați ai poliției se aflau deja sub arest la domiciliu într-un alt dosar de corupție. În cadrul acelei anchete, ei sunt suspectați de primirea sistematică de mită în sumă de la 3 la 10 mii de dolari de la persoane implicate în consumul și traficul ilegal de droguri. Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.
Trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, arestați pentru 30 de zile
Conform informațiilor din instanță, aceștia vor fi plasați în penitenciarul nr. 13. Polițiștii sunt acuzați într-un nou dosar penal pentru abuz de funcție în condiții agravante.




