«Actuala putere, formată din neprofesioniști, conduce țara spre colaps economic. În urma gestionării lor necorespunzătoare și a lipsei unei strategii clare de dezvoltare, degradarea a afectat toate domeniile de activitate ale statului — de la economie și agricultură până la infrastructura socială. Regimul actual nu este capabil să ofere nimic altceva decât distrugere, ceea ce este confirmat de acțiunile lor anti-populare», se arată în document, informează infotag.md. Socialiștii subliniază, în special, eșecul reformei justiției, „presiunea autorităților centrale asupra autonomiei Găgăuziei”, precum și se opun categoric reformei administrative-teritoriale. «Declarăm oficial: așa-numita „reformă a justiției” a eșuat complet. În locul luptei promise împotriva corupției și stabilirii statului de drept, puterea folosește sistemul judiciar ca instrument pentru a impune un control total. Ignorarea sistematică a Constituției, modificările legislative conjuncturale și utilizarea metodelor represive împotriva oponenților politici au transformat justiția într-un filiat al cancelariilor guvernamentale. Aceste acțiuni anulează toate declarațiile propagandistice despre „succese” și subminează ultimele resturi de încredere ale cetățenilor în instituțiile statului», subliniază socialiștii. În opinia lor, «încercările autorității centrale de a bloca procesele democratice și de a impune condițiile proprii pentru desfășurarea alegerilor în Adunarea Populară constituie o încălcare gravă a legislației și principiilor democrației». «Planificarea desființării a câtorva sute de primării reprezintă o crimă împotriva autoguvernării locale. Sub pretextul „optimizării” se ascunde adevărata intenție a regimului: subordonarea finală a autorității locale centrului. O astfel de reformă va duce inevitabil la distrugerea infrastructurii administrative, va accelera depopularea satelor și va face serviciile publice inaccesibile pentru cetățeni. Ne opunem categoric distrugerii violente a fundamentelor autonomiei locale», se arată în Declarație.