O fetiță de 13 ani s-a înecat într-un iaz din Soroca. Tragedia s-a produs joi, salvatorii fiind alertați la ora 13:54 despre cele întâmplate.

Minora a mers la iazul „Ivancea” împreună cu fratele mai mic, fără adulți. Fetița intrase în apă pentru a înota, iar la scurt timp a început să dea semne de înec.

La fața locului au intervenit salvatorii din Soroca, care au efectuat lucrări de căutare și salvare. Minora a fost depistată și extrasă la mal, însă medicii au constatat decesul ei.

De la începutul anului 2026, 25 de persoane și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară. Dintre acestea, 3 erau minore.

În context, salvatorii îndeamnă părinții și persoanele care au în grijă minori să nu le permită aflarea în preajma bazinelor acvatice fără supraveghere. Cetățenii sunt rugați să respecte regulile de comportament pe apă și să aleagă locurile special amenajate și supravegheate pentru scăldat.