Conform datelor poliției, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate două noi cazuri de fraudă, iar alte trei episoade, comise anterior, au fost raportate de victime abia acum. Paguba totală a depășit deja 1 milion de lei. În același timp, datorită vigilenței cetățenilor, au fost prevenite 183 de tentative de fraudă, au comunicat autoritățile. Potrivit poliției, infractorii continuă să folosească schema „bancă – BNM – autorități”, prezentându-se ca angajați ai Băncii Naționale a Moldovei, băncilor comerciale, Serviciului Fiscal de Stat, Serviciului de Informații și Securitate sau altor instituții. Escrocii îi conving pe cetățeni că pe numele lor sunt contractate credite ilegale sau că fondurile lor sunt folosite în scopuri infracționale, după care îi forțează să contracteze noi credite și să transmită bani cash curierilor. Autoritățile reamintesc că niciun organ de stat sau bancă nu solicită transmiterea de bani sau contractarea de credite pentru „protejarea” fondurilor. Cetățenii sunt rugați să nu comunice coduri SMS, datele cardurilor bancare și parolele, iar în cazul apelurilor suspecte, să întrerupă imediat conversația și să contacteze poliția la numărul 112. Poliția îndeamnă la răspândirea informației, subliniind că prevenirea apropiaților ajută la evitarea unor noi cazuri de fraudă.
În ultimele 24 de ore, escrocii au înșelat cetățenii cu peste un milion de lei
Conform datelor poliției, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate două noi cazuri de fraudă, iar alte trei episoade au fost raportate recent de către victime. Paguba totală depășește un milion de lei.


