Armata SUA a atacat din nou Iranul vineri. Ar fi vorba despre un răspuns la un atac cu drone asupra unei nave de marfă în Strâmtoarea Ormuz.

Comandamentul Central al SUA a declarat că aeronavele au lovit depozite de rachete și drone, dar stații radar de pe coastă. Administrația de la Teheran a transmis că un proiectil a lovit zona din jurul unui debarcader din Sirik, în sudul Iranului. Potrivit informațiilor oficiale, forțele navale iraniene au ripostat, lovind ținte militare americane din regiune.

Teheranul a afirmat că va controla Strâmtoarea Ormuz și a avertizat statele din Golf să nu se alăture Washingtonului după atacul de joi asupra unei nave cargo care naviga în apropierea coastei Omanului, informează hotnews.ro. Președintele SUA Donald Trump a atribuit atacul Iranului și a declarat că acesta a încălcat acordul provizoriu de săptămâna trecută.

Armata SUA a declarat că va continua să ofere „coordonare și sprijin pentru trecerea în siguranță” navelor comerciale care tranzitează strâmtoarea.

„Iranul a semnat un acord de încetare a focului. Noi l-am respectat. Dacă au dezacorduri cu privire la modul în care este aplicat memorandumul de înțelegere, pot ridica telefonul. Dar violența va fi întâmpinată cu violență”, a declarat anterior vicepreședintele american Vance.

Pe de altă parte, Gărzile Revoluției din Iran susțin că SUA ar provoca conflicte pe diverse fronturi, încercând să încarce angajamentul de încetare a focului. Potrivit declarațiilor oficiale, „dacă agresiunea se va repeta, răspunsul nostru va fi mai amplu decât acesta.”