Obiectul acestui raport, conform eurointegration.com.ua, este comunicat de Digi24. Conform datelor furnizate de Serviciul de Salvare Montană Maramureș, unul dintre cei trei ucraineni a fost găsit epuizat – el a fost pe drum timp de șapte zile, iar ceilalți doi au rămas blocați într-o zonă cu numeroase prăpastii. Operațiunea de salvare a celor trei cetățeni ucraineni a durat mai mult de 14 ore. Salvatorii montani au reușit să evacueze un bărbat de 31 de ani, care a stat în munți timp de șapte zile fără provizii și era epuizat, precum și pe ceilalți doi tineri, în vârstă de 25 și 32 de ani, care nu mai puteau să se miște, fiind blocați într-o zonă cu prăpastii. Evacuarea celor doi a fost finalizată sâmbătă dimineața, în jurul orei 06:30. "Munții nu iartă greșelile, iar în ultimele 24 de ore, echipele de reacție rapidă Salvamont Maramureș – serviciul profesional de salvare montană al Consiliului Județean Maramureș – împreună cu poliția de frontieră din Valea Vișeului și Poienile de Sub Munte, unitățile ITPF Sighetu Marmației, au demonstrat din nou ce înseamnă devotament și profesionalism. După operațiuni epuizante, care au durat în total mai mult de 14 ore în condiții dure, au reușit să aducă cei trei cetățeni ucraineni într-un loc sigur", au declarat sâmbătă reprezentanții Salvamont Maramureș. Cei trei cetățeni ucraineni sunt în afara oricărui pericol și au fost predați autorităților competente. De la începutul războiului pe scară largă în Ucraina, salvatorii români au ajutat sute de cetățeni ucraineni care s-au rătăcit în munți. În septembrie anul trecut, salvatorii români au ajutat doi ucraineni de 23 de ani în munți.