SUA și Iran au convenit asupra creării unui canal de comunicare pentru prevenirea incidentelor în strâmtoarea Ormuz. Anunțul a fost făcut pe 22 iunie de Ministerul de Externe al Qatarului, mediator în negocierile desfășurate în Elveția. "Pe perioada specificată în punctul 5 al Memorandumului de înțelegere, a fost stabilită o linie de comunicare între părți cu scopul de a preveni incidentele și neînțelegerile, ceea ce are rolul de a asigura trecerea în siguranță a navelor comerciale prin strâmtoarea Ormuz", se arată în declarația ministerului. Potrivit acestuia, comitetul de nivel înalt, creat pentru a supraveghea procesul de mediere, a aprobat o "foaie de parcurs" pentru atingerea unei înțelegeri finale în termen de 60 de zile, punând astfel bazele pentru începerea imediată a unor negocieri tehnice suplimentare. Se creează un grup pentru reglementare. De asemenea, părțile au convenit asupra creării unui grup pentru reglementare, din care vor face parte reprezentanți ai Iranului, SUA și Liban, cu sprijinul mediatorilor. Sarcina acestuia este de a asigura condițiile pentru încetarea operațiunilor militare în Liban, conform Memorandumului. "Negocierile tehnice pe toate subiectele vor continua până la sfârșitul săptămânii" la stațiunea Bürgenstock din Alpii Elvețieni, aproape de Lucerna, au indicat oficialii din Ministerul de Externe al Qatarului. Qatar și Pakistan și-au exprimat recunoștința sinceră față de Washington și Teheran pentru angajamentul lor constant față de diplomație și soluționarea pașnică a conflictului. Mediatorii au apreciat de asemenea eforturile țărilor prietene - pentru sprijinul și contribuția valoroasă la negocieri. "S-a realizat un progres încurajator". "Summitul de la lacul Lucerna s-a desfășurat într-o atmosferă pozitivă și constructivă. S-a realizat un progres încurajator", au menționat oficialii din Ministerul de Externe al Qatarului. Principalele echipe de negociere vor raporta regulat comitetului de nivel înalt și vor conduce grupurile de lucru care se ocupă de problemele nucleare, sancțiuni, precum și de monitorizarea și reglementarea disputelor, cu scopul de a asigura o implementare eficientă a Memorandumului. Ministrul de Externe al Iranului, Abbas Araghchi, a numit acordurile realizate "un mare succes" pe calea încetării acțiunilor militare în Liban. Strâmtoarea Ormuz este închisă. Înainte de negocieri, Teheran a anunțat închiderea repetată a strâmtorii Ormuz - în legătură cu operațiunea militară continuă a Israelului în Liban. Comandamentul comun al forțelor armate ale Iranului a declarat pe 20 iunie că strâmtoarea este închisă din cauza "încălcării evidente a obligațiilor asumate" de către SUA, care nu au oprit războiul. Președintele Statelor Unite, Donald Trump, și președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, au semnat pe 15 iunie un acord cadru care prelungește încetarea focului anunțată în aprilie și prevede, printre altele, deschiderea strâmtorii Ormuz, care fusese blocată. Un termen de 60 de zile a fost stabilit pentru negocierile ulterioare.