Un grup de studenți ai Facultății Relații Economice Internaționale (REI) de la Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM) menționează că ar fi avut loc abuzuri în procesul de organizare a concursului pentru funcția de decan al facultății. Aceștia au afirmat pentru Ziarul de Gardă că în cadrul Adunării generale a facultății, care a avut loc pe 10 iunie, ar fi fost încălcat dreptul studenților de a alege un anumit candidat. În cazul unora, ar fi fost restricționat dreptul de participare la adunare, deși evenimentul a fost anunțat ca fiind „Adunare generală”, fapt ce presupune accesul liber în sală al profesorilor și al studenților.

Studenții care au sesizat ZdG susțin că, în acest fel, Comisia de organizare a concursului pentru funcția de decan al Facultății REI ar favoriza un anumit candidat. „Probabil, din același motiv, anunțul despre concurs nu a fost făcut public, nu s-a făcut o campanie adevărată, pentru a atrage mai mulți candidați. Astfel, din cei doi candidați pentru acest post, unul nici nu ar fi eligibil, deoarece, în prezent, acesta nu este titular la Departament, termenul pentru ocuparea postului de conferențiar expirând în februarie 2026.”

Această regulă este prevăzută în Regulamentul ASEM.

Aceștia mai afirmă că anunțul despre concursul pentru postul de decan al Facultății REI nu a fost publicat nicăieri, nici pe portalul ASEM. Studenții mai spun că una dintre candidate, după ce a depus dosarul la concursul actual și după încheierea perioadei de depunere a actelor la 6 mai 2026, a continuat să exercite funcția de decan. Contrar prevederilor legale, nu a fost emis Ordin de desemnare a unui decan interimar pe perioada concursului.

Silvia Iordache, membră a Comisiei de concurs ad-hoc pentru organizarea concursului pentru funcția de decan al Facultății REI, contactată de ZdG, susține că nu au fost admise încălcări. „S-a știut despre organizarea acestui concurs. Ambele candidate, în dosare, au prezentat toate informațiile necesare pentru participare la concurs. Nu cunosc exact dacă una dintre candidate ar fi neeligibilă. O să mai analizez dosarele, o să apelez la resurse umane, ca să clarific acest subiect”.

Președinta Comisiei de concurs, Angela Casian, prim-prorectoră, prorectoră cu activitate didactică, a explicat că, conform procedurii, dosarele sunt verificate de Direcția resurse umane. „Eu nu mă abat de la Regulament cu niciun pas, deoarece aș putea fi penalizată. Nu este primul concurs pe care îl organizez”, spune președinta Comisiei de concurs. Întrebată când va avea loc ultima etapă a concursului, președinta Comisiei de concurs a răspuns cu o întrebare retorică: „Dar care-i problema?”.