Reabilitarea este necesară pentru siguranța locuitorilor locali și protecția naționalului drum R32, informează Ministerul Mediului, transmite rupor.md. Ministrul Mediului, Gheorghe Hăjder, a verificat obiectul, unde din cauza eroziunii au început să se degradeze plăcile de beton. Această deteriorare punea în pericol atât digul, cât și drumul auto care trece direct pe acesta.
Lacul din Taraclia se află printre cele mai mari din Moldova. Reabilitarea este planificată pe o durată de doi ani. După întărirea malurilor și a digului, satele din apropiere vor fi protejate de inundații, iar lacul va putea reține mai multă apă, necesară agricultorilor pentru irigarea câmpurilor.




