Ultimul strat de asfalt a fost aplicat pe strada Burebista, pe tronsonul cuprins între bulevardul Dacia și strada Sarmizegetusa. Potrivit Primăriei Chișinău, lucrările de reabilitare capitală a uneia dintre cele mai circulate artere din sectorul Botanica se apropie de final.

„În noaptea trecută a fost aplicat ultimul strat de asfalt pe o suprafață de peste 10 mii de metri pătrați de carosabil. Strada Burebista este una dintre arterele importante ale sectorului Botanica, pe care circulă zilnic mii de autovehicule, inclusiv către Institutul Mamei și Copilului. Reabilitarea acesteia este realizată pentru prima dată de la construcția drumului”, a declarat edilul.

Anterior, pe acest segment au fost reparate trotuarele de pe ambele părți ale străzii, au fost înlocuite bordurile și au fost amenajate peste 140 de locuri noi de parcare.

De asemenea, au fost instalate două stații de așteptare, mobilier urban și au fost amenajate spațiile verzi.

În perioada următoare, urmează ajustarea la nivelul carosabilului a fântânilor de vizitare și a gurilor de captare a apelor pluviale, după care lucrările vor fi încheiate.