Publicația Financial Times a raportat că președintele SpaceX, Gwynne Shotwell, a declarat investitorilor în cadrul unui recent roadshow pentru IPO că compania ia în considerare posibilitatea lansării unui produs de retail Starlink și ar putea construi o rețea mobilă proprie în SUA. În prezent, compania oferă conectivitate directă la rețeaua celulară prin intermediul T-Mobile în SUA, asigurând o acoperire suplimentară din spațiu pentru a extinde accesul la internet în zonele îndepărtate. Compania plănuiește să construiască în SUA o rețea proprie de turnuri de telefonie mobilă. Aceasta va funcționa în colaborare cu constelația de sateliți. În toamna anului trecut, SpaceX a achiziționat de la EchoStar licențe pentru utilizarea spectrului wireless pentru Starlink, în valoare de aproximativ 20 miliarde de dolari, ceea ce i-a permis să dezvolte rapid un serviciu de conectivitate celulară fiabil și accesibil, folosind undele radio wireless de la EchoStar. În prezent, internetul prin satelit Starlink deservește deja peste 10 milioane de abonați din întreaga lume. Trecerea la contractele mobile este considerată de experți una dintre cele mai mari extinderi comerciale din istoria companiei.