Imaginile video cu încălcarea au fost publicate pe rețelele sociale și au atras atenția Poliției. În imagini se vede cum șoferul unui automobil nu a acordat prioritate unei femei cu un copil care traversa strada pe o trecere de pietoni nedirijată.

Angajații Inspectoratului Național de Securitate Publică au identificat rapid persoana care a încălcat regulile. Acesta s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 49 de ani. Pe numele său a fost întocmit un proces-verbal pentru comportament agresiv în trafic și pentru neacordarea priorității pietonilor.

Poliția reamintește șoferilor că pentru astfel de încălcări este prevăzută răspunderea administrativă. Acordarea priorității pietonilor la treceri este o obligație directă a fiecărui conducător auto.