Una dintre cele mai vechi și cunoscute monumente istorice din Sibiu, „Biserica din Groapă”, a fost inundată după furtunile puternice care au afectat ieri, 22 iunie, România.

Apa a pătruns în aproape întreaga clădire de cult, fiind afectate toate încăperile, cu excepția altarului.

În urma ploilor abundente, pompierii au intervenit în municipiul Sibiu pentru evacuarea apei din subsoluri și din gospodăriile oamenilor. Totodată, locuitorii au fost grav afectați de suvoaiele mari de apă care au năvălit peste drumuri și au ajuns direct în casele oamenilor.

Echipele de intervenție au acționat în alte 21 de localități din opt județe, unde furtunile au provocat pagube semnificative.

Zonele cele mai afectate au fost Caraș-Severin, Covasna, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu, Sălaj și Timiș, unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 28 de case, 23 de curți și 78 de beciuri și subsoluri, dar și pentru degajarea a 25 de copaci prăbușiți, fiind avariate 13 autoturisme.

În același timp, peste 1.000 de persoane au rămas fără energie electrică în județele Harghita și Sălaj.