Un locuitor din Chișinău a povestit despre o situație controversată, apărută după ce a primit un amendă pentru utilizarea telefonului în timpul conducerii. Potrivit șoferului, încălcarea a fost surprinsă de o cameră de supraveghere, însă el nu avea telefonul în momentul respectiv. Incidentul a avut loc în timp ce se deplasa pe Chekană. Așa cum explică automobilistul, el are obiceiul de a-și ține mâna aproape de tâmplă, sprijinindu-se cu cotul de cotieră. Exact în această poziție l-a surprins camera de supraveghere. După ce a primit notificarea de amendă, bărbatul a contactat inspectoratul pentru a verifica posibilitatea de a contesta sancțiunea. Totuși, conform spuselor sale, i s-a recomandat să plătească amenda, fără a începe procedura de contestare. "Eu niciodată nu vorbesc la telefon când conduc, întotdeauna am activată funcția de difuzor. Pentru asta a fost inventată. Se pare că acum nici măcar nu poți să te scarpini, căci camera poate decide că vorbești la telefon", a declarat șoferul. Automobilistul a mai întrebat și alți șoferi dacă s-au confruntat cu situații similare și dacă cineva a reușit să conteste cu succes astfel de amenzi. Este important de menționat că utilizarea telefonului mobil la volan fără dispozitive hands-free este interzisă de regulile de circulație și poate fi surprinsă atât de polițiști, cât și de sistemele automatizate de control. Totuși, în astfel de cazuri, decizia finală poate depinde de existența dovezilor și de procedura de contestare.
Un șofer din Chișinău contestă un amendă pentru utilizarea telefonului
Un locuitor din Chișinău a relatat o situație controversată după ce a primit un amendă pentru utilizarea telefonului în timpul condusului. Conform șoferului, camera de supraveghere a înregistrat presupusa încălcare, deși el nu avea telefonul în momentul respectiv.





