Șoferul implicat în accidentul rutier grav care a avut loc în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, în urma căruia doi polițiști de patrulare au decedat, a fost reținut. Informația a fost confirmată pentru Realitatea de către Procuratura Generală (PG).

Conform PG, pe acest caz a fost inițiată o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației de către persoana care conducea mijlocul de transport.

De asemenea, procurorii din cadrul Oficiului Sîngerei al Procuraturii Bălți urmează să înainteze în instanță un demers pentru aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv pentru o perioadă de 30 de zile.

Amintim că tragedia s-a produs marți, 23 iunie, în apropiere de comuna Grigorăuca, unde doi polițiști aflați pe acostament, lângă o autospecială de serviciu staționată cu girofarurile și semnalele luminoase activate, au fost loviți de un automobil de model Volkswagen.

Cei doi agenți, în vârstă de 29 și 25 de ani, au suferit traumatisme grave și au fost transportați la spital, însă au decedat ulterior, în ciuda intervențiilor medicilor. Victimele sunt Chiriac Mihail și Dragan Nicolae.