Poliția a comunicat că a identificat și a aplicat sancțiuni tuturor șoferilor care au circulat pe banda pentru bicicliști de pe strada 31 August din Chișinău, inclusiv pe lângă stâlpii de delimitare. Printre cei care au încălcat regulile se numără și rectorul Academiei de Studii Economice (ASEM), Alexandru Stratan.

Pe rețelele sociale a apărut un videoclip în care rectorul ASEM, la volanul mașinii sale, împreună cu alte vehicule, circulă pe banda rezervată exclusiv bicicliștilor, până la intersecția străzilor 31 August și Vasile Alexandri. De asemenea, automobilele au trecut peste unul dintre stâlpii de delimitare.

Într-o discuție cu publicația Realitatea, Alexandru Stratan a declarat că regretă cele întâmplate și a explicat că a intrat pe banda de biciclete după ce traficul a fost blocat din cauza unui accident care a avut loc în apropiere. Rectorul ASEM s-a adresat personal poliției în legătură cu încălcarea sa. Potrivit acestuia, polițiștii au considerat că încălcarea a fost neintenționată.

Pe 22 iunie, poliția a anunțat că a identificat și a tras la răspundere toți șoferii care au încălcat regulile pe 20 iunie, circulând pe banda pentru bicicliști.

Șoferii au fost recunoscuți ca fiind vinovați de încălcarea regulilor de respectare a semnelor de circulație.

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Este simplu și chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.