«Vom vedea… Este vorba despre activitatea operațională strictă a întreprinderii. Vom analiza situația și vom stabili metoda de returnare. Așteptăm concluziile comisiei de revizuire și ale inspecției financiare. Cred că va fi găsită o soluție pentru returnarea sumelor», — a declarat Kozhuhar miercuri, 24 iunie, înainte de ședința guvernului, informează realitatea.md. Amintim că Anastasia Taburcanu a demisionat marți, 23 iunie, din funcția de purtător de cuvânt al întreprinderii de stat MoldATSA și a declarat că va restitui toate sumele primite sub formă de bonusuri și suplimente la salariu pe perioada activității sale. Decizia a venit după publicarea unei investigații jurnalistice, conform căreia ea a obținut peste un milion de lei în mai puțin de un an. Potrivit RISE Moldova, venitul ei lunar a fost de peste 75 000 de lei anul trecut, iar în 2026 a depășit 120 000 de lei pe lună. Scandalul din jurul MoldATSA a început după o altă investigație referitoare la directorul întreprinderii, Dmitri Vangheli. El a menționat în CV-ul său studii și experiență de muncă în companii aeriene canadiene, însă aceste date nu au putut fi confirmate la Air Canada. După aceste dezvăluiri, Vangheli a demisionat, iar APS a anunțat despre demararea unei verificări.
Șeful APS despre returnarea banilor obținuți de Taburcanu: Cred că vom găsi o soluție
Kozhuhar a declarat că se va analiza situația pentru a determina metoda de returnare a sumelor. Asta după ce A. Taburcanu a demisionat și a promis că va restitui toate sumele primite ca bonusuri și suplimente la salariu.




