Ministra Afacerilor Interne (MAI), Daniella Misail-Nichitin, afirmă că reforma care prevede majorarea vârstei de pensionare pentru militari și funcționari cu statut special este necesară, în condițiile în care actualul cadru legal datează din 1993 și nu mai reflectă realitățile actuale. Oficialul a precizat miercuri, 24 iunie, că proiectul de lege se află în proces de avizare și că ar putea fi ajustat pe parcurs.
Ministra spune că vor exista și excepții pentru anumite structuri cu statut special, în special cele cu risc sporit, care nu vor intra sub incidența creșterii treptate a vârstei de pensionare.
Precizăm că, conform noilor reglementări, stagiul necesar pentru obținerea pensiei va fi de 20 de ani comparativ cu 12 ani și 6 luni în prezent. Sistemul pensiilor pentru militari și funcționari cu statut special acoperă aproximativ 23.000 de beneficiari din șase instituții, inclusiv Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării, SIS, SPPS, CNA și Administrația Națională a Penitenciarelor.





