Răspunzând la întrebarea despre cum a fost posibil ca fostul premier Dorin Răceanu să fie numit în MoldATSA în calitate de membru al Consiliului de administrație, Maia Sandu a explicat: „Domnul Răceanu a fost numit acum, după ce a izbucnit acest scandal în MoldATSA, și a fost numit acolo fără plată”. Ea a adăugat: „Nu știu de ce a decis Agenția Proprietății Publice, dar a luat decizia de a-l numi în această situație, pentru a clarifica ce s-a întâmplat acolo. Dar domnul Răceanu a fost numit după scandal”.