Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis pe 15 iunie 2026 demersul procurorului în dosarul expulzării profesorilor turci. Cauza este restituită Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale.

Dosarul vizează expulzarea ilegală a celor cinci profesori turci de la liceul Orizont, în septembrie 2018. Acuzatorul de stat a depus demersul la 22 aprilie 2026. Procurorul a cerut restituirea dosarului pentru reluarea anchetei în privința persoanelor scoase anterior de sub urmărire și identificarea altor participanți la operațiune.

Instanța a aplicat articolul 326 din Codul de procedură penală. Conform Promo-LEX, judecătorii au precizat că această soluție nu repune în discuție vinovăția deja stabilită a fostului director al SIS, rămasă definitivă.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat anterior încălcarea Convenției în cauza Ozdil și alții contra Republicii Moldova și a dispus ca fiecărui reclamant să i se achite câte 25.000 de euro drept prejudiciu moral. Conform autorității, predarea persoanelor vizate autorităților turce a ocolit garanțiile prevăzute de dreptul intern și internațional.