Toți studenții vor avea instruiri obligatorii anticorupție în primul an de studii. Aceștia vor trebui să promoveze un test la finalul lor, pentru a fi admiși la examene.

Și cadrele didactice vor fi obligate să participe periodic la programe de formare dedicate identificării și prevenirii fraudelor academice. Noile prevederi se conțin în Regulamentul cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior, aprobat de cabinetul de miniștri.

Documentul definește formele de fraudă academică și prevede o serie de sancțiuni pentru acestea: Plagiatul, autoplagiatul, redactarea lucrărilor de către terți, cumpărarea și vânzarea tezelor de licență, masterat sau doctorat, falsificarea și fabricarea datelor de cercetare.

„Fiecare universitate va trebui să adopte și să publice propriul Cod de etică și integritate, dar și să creeze comisii de etică. Acestea vor fi formate dintr-un număr impar de membri, minimum cinci, iar rectorii, prorectorii, decanii și membrii consiliilor de dezvoltare strategică nu vor putea face parte din acestea, pentru a fi evitate conflictele de interese. Membrii comisiilor vor examina sesizările privind încălcările normelor de integritate și vor avea la dispoziție proceduri standardizate pentru investigarea cazurilor”, precizează Ministerul Educației.

Abaterile de integritate academică vor fi clasificate în minore, medii și grave. Pentru studenți, încălcările grave, inclusiv plagiatul masiv sau frauda organizată, pot duce la anularea tezelor de licență sau master, exmatriculare sau retragerea diplomelor obținute.

Cadrele didactice și conducătorii de doctorat vor fi sancționați disciplinar, inclusiv prin retragerea dreptului de a evalua lucrări sau de a coordona teze, dacă vor fi depistați că au încălcat prevederile Regulamentului. Documentul stabilește și posibilitatea anulării titlurilor științifice obținute cu încălcarea normelor de integritate, indiferent de momentul în care acestea au fost acordate.