Regulamentul-cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior a fost aprobat de Guvern miercuri, 24 iunie. Documentul introduce reguli noi pentru prevenirea și combaterea fraudelor academice, inclusiv a plagiatului, utilizării neautorizate a inteligenței artificiale (IA), cumpărării tezelor și falsificării datelor de cercetare, potrivit Ministerului Educației și Cercetării (MEC).
Regulamentul elaborat de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) stabilește un set unic de standarde pe care toate instituțiile de învățământ superior din țară vor trebui să le implementeze.
Una dintre principalele noutăți ale regulamentului este includerea utilizării neautorizate a inteligenței artificiale printre formele de abatere academică.
„Documentul prevede că va constitui o încălcare folosirea instrumentelor de inteligență artificială pentru generarea de conținut academic fără declararea utilizării acestora sau în situațiile în care acestea substituie contribuția intelectuală a autorului”, precizează MEC.
După intrarea regulamentului în vigoare, instituțiile de învățământ vor fi obligate să elaboreze reguli interne privind utilizarea instrumentelor de inteligență artificială și să informeze profesorii și studenții despre modul corect de utilizare a acestora.
„Regulamentul mai definește formele de fraudă academică și prevede o serie de sancțiuni pentru acestea: plagiatul; autoplagiatul; ghostwriting-ul (redactarea lucrărilor de către terți); cumpărarea și vânzarea tezelor de licență, masterat sau doctorat; falsificarea și fabricarea datelor de cercetare”, comunică ministerul.
Totodată, pentru prevenirea corupției și altor ilegalități, toți studenții de la anul I vor fi obligați să treacă prin instruiri privind normele de integritate academică.
„Doar cei care vor promova testul de la finalul instruirilor anticorupție vor fi admiși la sesiunea de examene. Și cadrele didactice vor fi obligate să participe periodic la programe de formare dedicate identificării și prevenirii fraudelor academice”, se mai arată în comunicat.
În același timp, fiecare universitate va trebui să adopte și să publice propriul Cod de etică și integritate, dar și să creeze comisii de etică.
Membrii comisiilor vor examina sesizările privind încălcările normelor de integritate și vor avea la dispoziție proceduri standardizate pentru investigarea cazurilor.
Potrivit Regulamentului, abaterile de integritate academică vor fi clasificate în minore, medii și grave.
„Pentru studenți, încălcările grave, inclusiv plagiatul masiv sau frauda organizată, pot duce la anularea tezelor de licență sau master, exmatriculare sau retragerea diplomelor obținute. Cadrele didactice și conducătorii de doctorat riscă sancțiuni disciplinare, inclusiv retragerea dreptului de a evalua lucrări sau de a coordona teze”, conform regulamentului.
Documentul prevede și posibilitatea anulării titlurilor științifice și științifico-didactice obținute prin încălcarea normelor de integritate, indiferent de momentul în care acestea au fost acordate.
Noile reguli vor intra în vigoare la data publicării hotărârii în Monitorul Oficial și fac parte din angajamentele asumate de Republica Moldova în cadrul Agendei de reforme aferente Planului de creștere pentru anii 2025-2027.
Prevederile Regulamentului-cadru se aplică tuturor programelor de studii superioare, activităților de predare, învățare, evaluare, cercetare, inovare și creație artistică, desfășurate în cadrul instituțiilor de învățământ superior, indiferent de forma de organizare și de sursa de finanțare.





