Tema a atras atenția opiniei publice după ce deputații din Partidul Socialiștilor au declarat în cadrul unei ședințe a parlamentului că în căminele universitare locuiesc aproximativ 400 de muncitori, veniți din țările din Asia de Sud, scrie rupor.md. În cadrul emisiunii Forum de la radioul Vocea Basarabiei, rectorul a explicat că o parte din locurile din campusul de pe strada Mircești rămân neocupate de studenți.
„Numărul cererilor pentru cazare în campusul de pe strada Mircești este de aproximativ 200–300. Am oferit cazare și altor studenți, însă din cauza transportului incomod către centrul orașului, aceștia nu doresc să locuiască acolo”, a subliniat Viorel Bostan. Potrivit rectorului, universitatea dispune de un număr mare de cămine și locuri de cazare, astfel că conducerea caută modalități de utilizare mai eficientă a bunurilor și de creștere a veniturilor proprii.
„Avem multe cămine și un număr foarte mare de locuri. De aceea, universitatea analizează opțiuni pentru a crește veniturile din gestionarea proprietății sale. La noi au apelat companii cu întrebarea dacă putem caza muncitorii lor sezonieri. Costul cazării variază între 1.400 și 1.700 de lei pe lună pentru un loc. Aceste fonduri reprezintă, de asemenea, o sursă de venit pentru universitate”, a explicat rectorul. Viorel Bostan a criticat, de asemenea, discuția despre acest subiect în spațiul public, subliniind că accentul pe originea muncitorilor este nepotrivit.
„Mă deranjează xenofobia. Vorbim despre muncitorii care locuiesc în campusul universitar și nu este necesar să subliniem că au venit dintr-o altă țară. În caz contrar, aceasta devine deja o manifestare a xenofobiei”, a declarat rectorul Universității Tehnice a Moldovei.





